לשליחת מייל  050-3112211  יוטוב  לינקד אין  גוגל+  פייסבוק 

תהליך עבודה

תהליך עבודת תכנון עיצוב וביצוע הפרויקט הינו תהליך שמורכב מכמה שלבים והרבה פרטים, אין בית אחד דומה בצרכיו ובאופיו למשנהו ולכן התהליך כולו נבנה בשיתוף פעולה מלא עם הלקוח. כאשר המטרה היא לתכנן בית שבו יהיה נעים לגור, הן מבחינת חלוקת החללים והן מבחינת האסתטיקה שבו.
תחילתו של התהליך בצורך וברעיון וסיומו עם גמר העבודות (מתן מפתח).

הרבה פעמים אני שומעת סיפורים על איך אנשים "הסתבכו עם הפרויקט, נכנסו להוצאות בלתי צפויות, הקבלן, החומרים לא בזמן" וכו'. בדרך כלל בגלל העדר איש מקצוע אדריכל/מעצב פנים שמבין ויודע את התהליך המורכב לפרטיו. תכנון של אדריכלות פנים הינו תהליך תכנון המבנה והחללים בהתאם לצרכים, לאפשרויות, למותר על פי החוק ולמגבלות האתר והתקציב.

עיצוב הוא השלמת יצירת החוויה שמשרה החלל באמצעות חומרים, צבעים ופרטים. למעשה ברגע שמתחילים לתכנן מתחילים גם לעצב. ההבדל הוא ברמת הפרוט.

שלב ראשון:  גיבוש פרוגראמה -

מפה אנחנו מתחילים, בשלב זה מתחילים להתגבש הרעיונות על פי הפונקציות הדרושות, האתר-תנאי השטח , היכרות אישית, התקציב וגם ההעדפות, הרצונות והחלומות של הלקוח.

בשלב זה אני ממליצה באמת להעיז ולחלום לרצות ולשתף בכל פרט כאילו אין מגבלות של חלל ותקציב. את המגבלות והצורך להתפשר נבחן אל מול החלומות תוך ארגון התקציב. הבנה טובה של רצונות הלקוח תאפשר, לעיתים קרובות, להגיע לתוצאות טובות בהרבה ואפשרויות להציע פתרונות מקוריים ומפתיעים. אפילו שהיו נחשבים כמעט ללא מציאותיים.

בחינת השטח על פי התחקיר והפרוגראמה המשותפת מוצעת ללקוח הצעה לתכנון בקנ"מ 1:50. האופציה המועדפת עוברת במשך העבודה עיבודים שונים עד לשביעות רצונו המלאה של הלקוח.

שלב שני: תכנון -

לאחר גיבוש הפרוגראמה המשותפת בגדר האפשרויות והמגבלות מתחיל שלב התכנון בו מוצעת ללקוח הצעה לתכנון בקנ"מ 1:50. האופציה עוברת במשך העבודה עיבודים שונים עד לשביעות רצונו המלאה של הלקוח  הדיון המתפתח מאפשר להבין טוב יותר את רצונותיו וצרכיו של הלקוח ולהגיע לתוצאות טובות יותר. התוכנית כוללת חלוקת החללים ומערך ריהוט סכמתית.


שלב שלישי: תוכניות עבודה –

האופציה הנבחרת על ידי הלקוח עוברת תהליך הפיכתה לתכניות עבודה בקנ"מ 1:50 תוכניות כגון: תכניות הריסה/בניה, תוכנית אינסטלציה וביוב, תוכניות חשמל/תאורה, תוכניות מיזוג אויר,מערך ריהוט, וכו'

שלב רביעי: הצעות מחיר וניהול תקציב-

בשלב זה תוכניות העבודה עוברות פרוט נוסף שהוא כתב כמויות. כתב הכמויות מודד בדיוק את הכמויות שדורש התכנון בעבור הפרויקט. בעזרת כתב הכמויות ניתן לערוך מכרז לעבודות אצל ספקים וקבלנים ולהגיע לתוצאות תמחור אמיתיות ומספקות שמונעות חריגות מהתקציב המקורי.


שלב חמישי: תוכניות מפורטות לביצוע -

לאחר שנתקבלו הצעות המחיר מקבלנים וספקים. התוכניות עוברות תהליך הפיכתם לתוכניות לביצוע כגון: פריסת ריצוף, פריסת קירות חדרי רחצה, נגרות רטובה: מטבחים, חדרי רחצה, נישות גבס, עץ וכו'  בקנ"מ 1:25 .


שלב שישי: חומרים ואביזרים –

בחירת החומרים והאביזרים תעשה גם היא באופן משותף ותשלים את התכנון מבחינה אסתטית – בחומרים, בצבעים, בטקסטורות. מפרט טכני יצהיר על חומרי הגמר והאביזרים שיכלול הפרויקט. שלב זה הוא שלב הקניות בו נרכוש בשווקים השונים ואצל ספקים שונים חומרים לחיפויי- אריחים , ריצופים, כלים סניטרים,תאורה ריהוט, אביזרים נלווים, וכו' 


שלב שביעי: ניהול פרויקט ופיקוח -

קביעת לוחות זמנים לעבודת הקבלן הראשי בשיתוף כל בעלי המקצוע וכן במהלך ביצוע העבודות ותוך כדי התקדמותם התאום חשוב על מנת שהעבודה תזרום ותרקום עור וגידים בצורה מושלמת וזריזה תוך שמירה על תאום בין התוכניות לשטח כולל מתן פתרונות מקצועיים לבעיות בשטח ומניעת טעויות הגורמות לבזבוז מיותר של זמן וכסף. עד למסירת הדירה כשהיא מוכנה למגורים


בעזרת תכנון יעיל על פי כל השלבים תהליך העבודה יכול להיות מהנה, מרתק, ובעיקר כזה שיכול לשפר את איכות החיים ולהשגת תוצאות מדהימות. התוצאה סביבת מגורים/עבודה נוחה פונקציונאלית המשרה אווירת נעימות ואיכות חיים גבוה יותר.

אלו הם הכלים שלי לעזור לכם. התקשרו לפגישה ...וקדימה – מתחילים!

חזרה למאמרים

מיקה פז – אדריכלות פנים ועיצוב

 לקבלת ייעוץ ראשוני חינם - 050-3112211